Lázně Teplice nad Bečvou

Umíme léčit kardiaky i pohybový aparát

Historie Lázní Teplice nad Bečvou se začala psát v roce 1553. Dnes zdejší lázně poskytují léčebně rehabilitační péči o pacienty s nemocemi oběhového systému, pohybového ústrojí, cukrovkou, některými nervovými chorobami a o pacienty v remisi po onkologických onemocněních. V odborném léčebném ústavu lázně poskytují kardiorehabilitační péči pro pacienty po operacích srdce.

Jednou z lékařek, která se stará o zdejší pacienty, je MUDr. Tamara Sehnoutková. V lázních pracuje od roku 1995. V Lázeňském domě Janáček je od roku 2014 a nyní nám něco řekne o léčbě pohybového aparátu ve zdejších lázních.

Léčba pohybového aparátu v Teplicích začala před více než 10 lety. Jaké byly začátky?

V Lázeňském domě Janáček byl krátce předtím dobudován rehabilitační bazén, bylo upraveno několik pokojů pro potřebu pacientů po operacích totálních endoprotéz kolen a kyčlí na bezbariérové, pořízena nová výškově nastavitelná lůžka, širší vstupy do pokojů, dovybavena elektroléčba přístrojem Motren a motodlahami, vodoléčba o zvedáky do vanových koupelí a několik dalších věcí. Když byly splněny veškeré podmínky a požadavky, ministerstvo zdravotnictví nám schválilo léčbu pohybového aparátu od října 2012. Od té doby jsme urazili velký kus cesty a počet pacientů s endoprotézou nebo po operacích páteře rok od roku narůstal. 

CO SE ZA TĚCH PÁR LET ZMĚNILO?

Přibyly nejrůznější nové procedury, více jsme začali využívat malé tělocvičny k individuálnímu cvičení, ale asi největší změna nastala v personálu. Máme daleko více velmi kvalifikovaných fyzioterapeutů, samozřejmě kdyby jich bylo více, byli bychom rádi. Pacienti po implantacích endoprotéz a pacienti s artrózami kloubů a páteře se učí cviky k protahování zkrácených a posilování oslabených svalů, hodně se zaměřujeme na posilování hlubokého svalového systému páteře. Celý náš fyzioterapeutický tým absolvuje každý rok nejrůznější školení, všichni máme výcvik v nordic walkingu, který rovněž využíváme u vybraných pacientů jako součást léčby. S pacienty s onemocněními pohybového aparátu – po úrazech, po operacích páteře a kloubů se cvičí individuálně a v malých skupinách o 5-6 členech.

“S pacienty s onemocněními pohybového aparátu – po úrazech, po operacích páteře a kloubů se cvičí individuálně a v malých skupinách o 5-6 členech.”

Čím si vysvětlujete tak obrovský nárůst klientů s problémy s pohybovým aparátem?

Většinou si naše lázně vybírají z toho důvodu, že mají zároveň onemocnění srdce a cév. Někteří z nich u nás již byli třeba po kardiochirurgické operaci nebo po angioplastice, takže nás znají. V neposlední řadě jde o pacienty, kteří jsou z okolí a kteří se nechtějí příliš vzdalovat od domova.

Vaší ordinací denně projde několik nových klientů kvůli vstupní lékařské prohlídce. Není to zbytečné, když každá indikace má svůj seznam procedur?

Je pravda, že na každou indikaci máme plán, jaké procedury máme předepsat, ale většinou musíme plán změnit, upravit, protože pacient některé procedury, některá cvičení prostě nezvládne nebo jsou pro něj nevhodné. Proto jsou lékařské vstupní prohlídky. Podobné je to i u samoplátců. V rámci malé vstupní lékařské prohlídky je důležité s klientem probrat procedury, které si sám vybral, jestli je vůbec schopný je zvládnout, aby mu naopak neublížily. Takřka u všech procedur existují kontraindikace, které musíme respektovat. 

V čem jste lepší než jiné lázně zaměřené na léčbu pohybového aparátu?

Problémy pohybového aparátu léčíme teprve pár let, ale co se týká zkušeností a palety procedur, které nabízíme, cvičení, které všichni naši fyzioterapeuté umí, tak již nyní jsme na stejné úrovni lázní, které léčbu pohybového aparátu mají jako základní indikaci a věnují se jí již dlouhá léta. A v čem jsme lepší? Podle mých zkušeností je, bohužel, většina pacientů polymorbidních. Mají nadváhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění cévní onemocnění a zároveň kloubní onemocnění. Náš personál má s těmito pacienty již zkušenosti. Tím, že jsme zvyklí na pacienty s nemocemi kardiovaskulárního aparátu, jsme schopni s nimi cvičit i když jsou po operaci kloubů, páteře a víme, jakou jim přidávat zátěž, umíme je zaléčit v případě kardiovaskulárních komplikací.

Využíváte při léčbě pohybového aparátu také vaši minerální vodu?

Léčbě pohybového aparátu pomáhá jakékoli vodní prostředí. Uvolňuje svalový tonus kolem páteře, kolem kloubů. Jakmile se uvolní svalové napětí, sníží se tah úponu šlachy, zlepší se kloubní hybnost. Pohybovému aparátu naše voda velmi pomáhá. I když koupelí mají méně často než pacienti s kardiovaskulárními chorobami, pouze 4x a nikoli 5x týdně, ale navíc mají 2x týdně cvičení v bazénu pod odborným vedením. Každý z nich si pak může dokoupit permanentku a chodit cvičit do bazénu častěji, individuálně, sám. Ale musí vědět, co má cvičit, aby si neublížil.

“Pohybovému aparátu naše voda velmi pomáhá.”

Kolik koupelí by měl pacient absolvovat?

Z empirického hlediska (již 470 let, co naše  lázně fungují) je vyzkoušeno – ověřeno, že ideální pobyt by měl trvat čtyři týdny a koupel podávána alespoň 4× týdně, minimální počet koupelí s vlivem na kardiovaskulární aparát je šest, na svalovém napětí účinek pocítíte ihned po první koupeli v podobě příjemného uvolnění.

Hovoříte o nemocných lidech, kteří koupel opravdu potřebují. A zdraví, samoplátci?

Koupel v minerální vodě najdete v každém nabízeném pobytovém balíčku pro samoplátce. Kvůli ní sem k nám všichni jezdí. Některé lázně mají slatinu, jiné klima, my máme kyselku s vysokým obsahem CO2 a ideálním poměrem ve vodě rozpuštěných minerálů.

Řada vašich klientů také vychvaluje příjemné přírodní prostředí, do kterého jsou lázně usazené?

Je pravda, že prostředí také pomáhá léčit. K procházkám doporučujeme rozlehlý lázeňský park, stezku kolem řeky Bečvy a okolní lesy. I když pro pacienty krátce po operacích nosných kloubů, kteří chodí ještě s francouzskými holemi, náš zvlněný terén není ideální, pro většinu ostatních pacientů, zvláště pro vertebropaty (pacienty s onemocněním páteře) je právě nerovný měkký terén v lese ideální.

JAK POJIŠŤOVNU ZAŽÁDAT O KOMPLEXNÍ LÁZEŇSKOU PÉČI?

  1. Navštivte svého praktického lékaře nebo ambulantního specialistu, který zpracuje návrh na vaši lázeňskou péči (komplexní nebo příspěvkovou). Požádejte ho, aby v návrhu uvedl Lázně Teplice nad Bečvou.
  2. Návrh je zaslán zdravotní pojišťovně, jejíž revizní lékař podaný návrh schválí či zamítne. 
  3. Platnost schváleného lékařského návrhu je 3 měsíce od data schválení revizním lékařem vaší zdravotní pojišťovny u komplexní péče a 6 měsíců u příspěvkové péče. V případě stavů po operaci nebo úrazu je to do 3 měsíců od data operace nebo úrazu. V případě pooperačních komplikací do 6 měsíců. Během této doby je nutno nastoupit do lázní dle volné ubytovací kapacity.
  4. Schválený návrh je následně doručen na rezervační oddělení našich lázní a my vám obratem zašleme zvací dopis s termínem nástupu a dalším upřesněním. Doporučujeme však předem zarezervovat kategorii ubytování na tel. 581 81 81 81.
  5. Pobyt na KLP / PLP je možné rezervovat i s předstihem, před vystavením návrhu na lázeňskou péči, dle vašich požadavků a dle aktuální volné kapacity. Rezervační poplatek činí 2 000 Kč a je nevratný.

MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ?

Zavolejte nám nebo nám napište:

lazne@ltnb.cz
+420 581 81 81 81