Lázně Teplice nad Bečvou

Nejlepší kyselka v České republice?

Snad statisíce let vyvěrá na zemský povrch v údolí řeky Bečvy zázračná voda.
Čím je tak výjimečná? A k čemu všemu ji v našich lázních Teplice nad Bečvou využíváme? 
Ptáme se naši paní primářky MUDr. Gabriely Hanslianové.

ČÍM JE TEPLICKÁ KYSELKA POVAŽOVÁNA ZA VÝJIMEČNOU NEBO ZÁZRAČNOU?

Teplická kyselka obsahuje především léčivý prvek CO2 (oxid uhličitý), a to ve velkém množství, přibližně v rozmezí 2500 až 3200 mg/l. A právě vlastnosti oxidu uhličitého se u nás využívá při koupelích a dalších procedurách. Tento plyn vstupuje přes póry v kůži do těla, rozšiřuje cévy, snižuje tlak a pomáhá zlepšovat krevní oběh, pozitivně působí na srdce, cévy atd. Základ léčby je CO2, ale minerálka obsahuje také hodně vápníku. Tím, v jakém geologickém prostředí se v Teplicích nacházíme (jeskyně, Moravský kras), voda obsahuje až 600 mg/l vápníku, což je druhá největší složka, která v minerálce je. Zároveň je voda silně mineralizovaná, tzn., že obsahuje velké množství dalších minerálních látek.

JAK TEPLICKÁ KYSELKA VZNIKÁ?

Z podzemních tektonických zlomů, puklin, z hloubek 1500 až 2000 metrů vystupuje směrem na povrch CO2 a minerální voda se vlastně tvoří tady, na celé kře Maleníku. Dešťová voda se vsakuje puklinami až do hloubky nějakých 700 metrů, a až v údolí Bečvy se dostává zase na povrch a my ji čerpáme. Dnes odebíráme vodu, která do podzemí vstoupila odhadem před 40, 50 lety.

“Dnes odebíráme vodu, která do podzemí vstoupila odhadem před 40, 50 lety.”

Kvalita vody je stále stejná? Přece jen se před 40 lety začalo na polích hodně přihnojovat, a to nechci domyslet, co se bude dít s podzemní vodou třeba v roce 2068.

Ano, je stejná. Děláme neustále rozbory. Každý rok na hlavní látky a jednou za pět let komplexní rozbor, kde je úplně všechno. Poznáme, kdyby se nějaké ukazatele měnily. Mění se pouze částečně obsah vápníku, což je způsobeno, kudy voda v podzemí putuje.

Teplota čerpané minerální vody se pohybuje kolem 22,5 °C, kterou ve vaně zahříváte na 33 až 34 stupňů.
Nemohla by být lázeň teplejší?

Mohla. Klienti dokonce občas vyžadují teplejší koupel, ale snažíme se jim vysvětlit, že by se tím ztratil léčivý účinek oxidu uhličitého. Platí jednoduchá rovnice: čím teplejší voda, tím slabší účinek.

Takže léčebným médiem není minerální voda v podobě kapaliny, ale plyn CO2, který je v minerálce obsažen?

Přesně tak. Nositelem účinku je skutečně oxid uhličitý a voda je „pouze“ jako příjemné médium. Při koupeli v kyselce však tělo vstřebá až 10× více oxidu uhličitého než při suché aplikaci.

“Při koupeli v kyselce tělo vstřebává až 10x více oxidu uhličitého než při suché aplikaci.”

Které další léčebné metody v hlavní roli s oxidem uhličitým používáte?

Máme takzvané plynové obálky, suchý plynový bazén a plynové injekce. Plynová obálka neboli suchá uhličitá koupel je velmi příjemná relaxační procedura, která se aplikuje na lehátku. Speciální vak, ve kterém klient leží, se napustí oxidem uhličitým. Oproti klasické koupeli odpadá působení hydrostatického tlaku na tělo, tudíž je určena téměř pro všechny. Suchý plynový bazén je místnost, kde klienti sedí v běžném oblečení s návleky na nohou. Z minerální vody, která protéká u dna bazénu, se uvolňuje oxid uhličitý, který je těžší než vzduch a působí zde především na dolní končetiny. Injekce s oxidem uhličitým aplikujeme do podkoží pro uvolnění svalstva i proti bolestem.

Jak vlastně oxid uhličitý člověku pomáhá? Vždyť když se jej nadýchá, udusí se.

Oxid uhličitý je těžší než vzduch, takže při aplikaci formou suchého plynového bazénu se drží při zemi a klient je poučen, aby neskláněl hlavu, i přesto se hladina CO2 musí neustále kontrolovat. Oxid uhličitý se přes kůži dostává do těla a způsobuje roztažení cév, čímž dochází k poklesu krevního tlaku. Ovlivněním vegetativního nervového systému klesá i tepová frekvence. Pro pacienty se srdečním onemocněním to má velmi příznivý efekt – zlepšuje se prokrvení hlavního tělesného jádra, tedy mozku, srdce, ledvin a jater. Navíc klientům, kteří mají tlak kolísavý, se během tří až čtyř týdnů tlak srovnává do normálu, a řadě z nich pak může lékař snížit, či dokonce vysadit léky.

Kolik koupelí by měl pacient absolvovat?

Z empirického hlediska (již 470 let, co naše  lázně fungují) je vyzkoušeno – ověřeno, že ideální pobyt by měl trvat čtyři týdny a koupel podávána alespoň 4× týdně, minimální počet koupelí s vlivem na kardiovaskulární aparát je šest, na svalovém napětí účinek pocítíte ihned po první koupeli v podobě příjemného uvolnění.

Hovoříte o nemocných lidech, kteří koupel opravdu potřebují. A zdraví, samoplátci?

Koupel v minerální vodě najdete v každém nabízeném pobytovém balíčku pro samoplátce. Kvůli ní sem k nám všichni jezdí. Některé lázně mají slatinu, jiné klima, my máme kyselku s vysokým obsahem CO2 a ideálním poměrem ve vodě rozpuštěných minerálů.

S jakými zdravotními problémy by měli lidé jezdit do vašich lázní?

Především se srdečním a cévním onemocněním, také diabetici, kteří často mají kardiovaskulární potíže, stejně tak pacienti s problémy pohybového aparátu, kdy se specializujeme na stavy po operacích kolene, kyčlí, po operacích páteře. Dále jsme schopni také léčit pacienty s Parkinsonovou a Bechtěrevovou chorobou, revmatoidní artritidou. V posledních letech stoupá i množství onkologických pacientů, kteří vyhledávají rekonvalescenci v našich lázních.

JAK POJIŠŤOVNU ZAŽÁDAT O KOMPLEXNÍ LÁZEŇSKOU PÉČI?

  1. Navštivte svého praktického lékaře nebo ambulantního specialistu, který zpracuje návrh na vaši lázeňskou péči (komplexní nebo příspěvkovou). Požádejte ho, aby v návrhu uvedl Lázně Teplice nad Bečvou.
  2. Návrh je zaslán zdravotní pojišťovně, jejíž revizní lékař podaný návrh schválí či zamítne. 
  3. Platnost schváleného lékařského návrhu je 3 měsíce od data schválení revizním lékařem vaší zdravotní pojišťovny u komplexní péče a 6 měsíců u příspěvkové péče. V případě stavů po operaci nebo úrazu je to do 3 měsíců od data operace nebo úrazu. V případě pooperačních komplikací do 6 měsíců. Během této doby je nutno nastoupit do lázní dle volné ubytovací kapacity.
  4. Schválený návrh je následně doručen na rezervační oddělení našich lázní a my vám obratem zašleme zvací dopis s termínem nástupu a dalším upřesněním. Doporučujeme však předem zarezervovat kategorii ubytování na tel. 581 81 81 81.
  5. Pobyt na KLP / PLP je možné rezervovat i s předstihem, před vystavením návrhu na lázeňskou péči, dle vašich požadavků a dle aktuální volné kapacity. Rezervační poplatek činí 2 000 Kč a je nevratný.

MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ?

Zavolejte nám nebo nám napište:

lazne@ltnb.cz
+420 581 81 81 81