Lázně Teplice nad Bečvou

Jaké jsou nejčastější mýty ve výživě?

Co obnáší práce nutriční terapeutky v Lázních Teplice nad Bečvou? Jaké jsou
nejčastější mýty ve výživě? Na tyto a další otázky odpovídá naše
nutriční terapeutka Ing. Tereza Lušovská.

Co obnáší práce nutriční terapeutky v lázních?

Jakožto nutriční terapeutka mám na starosti stravu klientů. Každý den ochutnávám stravu, upravuji jídelníčky a kontroluji, zda vše odpovídá zásadám každé diety. Poskytuji také skupinové i individuální konzultace na vyžádání lékaře či klienta. Pokud klient se stravou není spokojen, jsem ta, na kterou by se měl obrátit. Navíc dvakrát do měsíce pořádáme s kolegyní v odpoledních hodinách přednášky, na které klienti mohou přijít ve svém volném čase a zcela zdarma.

Proč je strava v lázních rozdělena podle diet?

Jelikož jsou Lázně Teplice nad Bečvou označovány jako léčebné lázně a řadí se mezi zdravotnická zařízení, musí této skutečnosti být přizpůsobena i strava. Naše lázně navštěvují nemocní lidé, nejsou zde na rekreačním pobytu. Jako základní je zde podávána nízkocholesterolová strava s označením č. 7. Od ní jsou poté odvozeny i diety diabetická (9), warfarinová (7W nebo 9W), redukční (8) nebo šetřící (4)

Na základě potvrzení od lékaře také připravujeme stravu bezlepkovou nebo například bezlaktózovou. Nízkocholesterolová dieta je základní proto, že většinu našich klientů tvoří klienti s onemocněním cévního systému a srdce, a právě oni by tuto dietu měli dodržovat. Prakticky se neliší od zásad zdravého stravování, o kterých se dočteme na internetu či v populárních časopisech, je založena na principu omezování živočišného tuku. Klientům tedy nepodáváme žádné smažené pokrmy, vepřové bůčky a kolena.

“Nízkocholesterolová dieta je základní proto, že většinu našich klientů tvoří klienti
s onemocněním cévního systému a srdce.

Prakticky se neliší od zásad zdravého stravování, o kterých se dočteme na internetu
či v populárních časopisech.”

I přes vyškrtnutí oblíbených jídel z jídelníčku si klienti nestěžují?

Samozřejmě se najdou takoví, kterým smažená jídla chybí a postěžují si, ale nezažila jsem konfliktního klienta, kterému bych musela ustoupit. Většinou chápou, že jsou u nás v lázních, aby se léčili a rehabilitovali, a takto těžké jídlo by jim akorát na procedurách neudělalo dobře. Obecně klienti práci kuchařů oceňují a mnohdy se vyptávají i na recepty. Jsou také často překvapeni, jakou změnu způsobí pravidelný stravovací režim – u nás v lázních snídaně, oběd (k obědu svačinka v podobě kusového ovoce) a většinou teplá (v některé dny studená) večeře. Cítí se lépe a poznají, že jim to takto vyhovuje.

Pravidelný režim stravy je určitě to první, na co bychom se měli zaměřit, pokud chceme zlepšit své stravovací návyky. Poté až zjišťujeme, jak bychom mohli upravit jednotlivé komodity potravin.

Zjišťujeme třeba, že bychom měli vyloučit sladká a tučná jídla, že?

Ani při redukci hmotnosti, ani při „ozdravení“ jídelníčku bychom si neměli zakazovat to, co máme nejraději. Můžeme ale hledat zdravější alternativy a zamýšlet se nad tím, proč máme zrovna teď chuť na sladké. Obsahoval náš oběd všechny základní složky, tzn. komplexní sacharidy (příloha, luštěniny), bílkoviny (maso, sýr, vejce, ryba) a zeleninu? Nebo jsme si ve snaze zhubnout dali jen zeleninový salát a teď nevíme, čím bychom se dojedli? Nebo prostě máme ve zvyku si ten zákusek dát? Po zodpovězení těchto otázek nalezneme odpověď. Často také vyhledáváme jednoduché cukry, pokud jsme ve stresu. Kromě různých metod zvládání stresu můžeme také vždy sáhnout po ovoci, které nám kromě cukru dodá vlákninu, vitamíny a minerální látky. A ne, po ovoci se opravdu netloustne. Smažení můžeme například nahradit pečením nebo použitím horkovzdušné fritézy.

“Kromě různých metod zvládání stresu můžeme také vždy sáhnout po ovoci, které nám kromě cukru dodá vlákninu, vitamíny a minerální látky. A ne, po ovoci se opravdu netloustne.” 

Opravdu se nenajde nic, co bychom z jídelníčku měli zcela vyloučit?

Snad jen sladké nápoje, které bývají častou příčinou vzniku obezity a kažení zubů u dětí i dospělých. Ochucený cukr smíchaný s vodou by neměl sloužit jako základ našeho pitného režimu a ani jako zdroj vitaminů a minerálních látek, na což výrobci rádi poukazují. Úplně vyřazeny by měly být z jídelníčku diabetiků. Co se pitného režimu týče, měli bychom upřednostňovat obyčejnou vodu (nebo obohacenou o pár kapek citronu či pomeranče a se snítkou máty), neslazené minerální vody a neslazené čaje. „Nebezpečné“ potraviny jsou také ty, které v sobě skrývají kombinaci tuků a cukrů – tato kombinace našemu žaludku a mozku velice lahodí a máme tendenci se těchto potravin přejídat.

Jaké jsou nejčastější dotazy klientů při skupinových konzultacích?

Často se ptají, jak mají zhubnout. To je velice komplexní otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Pokud chceme zhubnout, je nejlepší se obrátit na odborníka – nutričního terapeuta. Jako nutriční terapeut může být označen jen člověk s vysokoškolským vzděláním v oboru nutriční terapeut. Tento obor se zaměřuje především na výživu nemocného člověka a v současné době lze obezitu považovat za onemocnění. Navíc bývá obezita spojována s dalšími přidruženými onemocněními, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak a cholesterol. 

Nutriční terapeut nebo nutriční specialista se problematikou výživy nemocného člověka zabývá léta, oproti tomu výživový poradce může mít vystudovaný pouze několikaměsíční kurz. Neměli bychom také věřit lidem, kteří nás nabádají k dodržování velice restriktivní diety, ke kupování hubnoucích přípravků nebo keto „práškové“ diety. Po těchto přípravcích sice zhubneme, ale rychle se dostaví jojo efekt, jelikož nás tyto přípravky nenaučily zdravému stravování a my nevíme, jak po vysazení pokračovat. A navíc hodně zhubla naše peněženka.

“Klienty také často zajímá, jestli opravdu nemohou jíst po páté nebo šesté hodině večerní.
Toto je velmi zažitý mýtus.”

 

Jaké jsou další nejčastější mýty ve výživě?

Klienty také často zajímá, jestli opravdu nemohou jíst po páté nebo šesté hodině večerní. Toto je velmi zažitý mýtus. Večeřet bychom měli naposledy dvě až dvě a půl hodiny před spaním, a to kvůli tomu, aby nás v noci netížil žaludek. Další mýtus je, že za přibírání na váze může cukr. Nikdy nemůžeme svést svá kila na jednu živinu, musíme se podívat na svůj jídelníček komplexně a takto jej také zhodnotit. U člověka, který často jí uzeniny nemá smysl omezovat cukr a sladkosti, protože v jeho jídelníčku jednoduše nepřevažují.

MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ?

Zavolejte nám nebo nám napište:

lazne@ltnb.cz
+420 581 81 81 81